Zamów kuriera: 12 307 74 44

Pakowanie do transportu

<br />Doskonale wiemy w jaki sposób odpowiednio zabezpieczyć paczkę, aby zagwarantować bezpieczeństwo przesyłek. Podpowiadamy też jakich materiałów użyć w postaci opakowania i wypełnienia, a także jak należy przygotować etykiety.

Zacznijmy od tego jak wygląda sortownia, by każdy zdał sobie sprawę, że transport nie odbywa się tak, że jedna osoba odbiera paczkę od nas i tylko z tą paczką jedzie do odbiorcy. Tysiące paczek dziennie wyjeżdża z naszego miasta do dwóch, trzech sortowni w kraju (zależy od firmy). Nikt nie przenosi ich ręcznie (poza załadunkiem i wyładunkiem z auta). Sortowanie odbywa się mechanicznie na taśmociągach lub rolkach. Bywa, że jedna paczka zaklinuje całą linię, co powoduje piętrzenie i przypadkowe upadki.

kilka przykładowych zdjęć 

UPS               UPS 2                    Fedex

dlatego też tak ważne jest pakowanie do transportu.

Zgodnie z regulaminem każdej firmy jeśli przesyłka spadnie z wysokości - do 30 kg - 60 cm- 100 cm,  a powyżej 30 kg -30 cm - 50 cm, nie ma prawa jej się nic stać.

 Co to jest waga gabarytowa?

Do rozliczenia kosztów przesyłki istotna jest waga rzeczywista paczki jak i jej gabaryt (wymiary: długość, wysokość i szerokość)

- waga rzeczywista - ustalona na postawie pomiarów standardową wagą - wynik zaokrąglamy w górę do pełnego kilograma. 

- waga gabarytowa - należy trzy wymiary pomnożyć przez siebie i otrzymany wynik podzielić przez: 

                                             a * b * c                              podzielniki    UPS              Fedex                    InPost

                                               5000                                                  5 000               6 000                   6 000

 

waga gabarytowa

- waga rozliczeniowa - porównujemy wagę rzeczywistą paczki z jej wagą gabarytową. Większa z nich będzie wagą do naliczenia kosztów.

 

Ważne jest opakowanie w karton - przesyłka powinna mieć kształ sześcianu, by uniknąć dopłaty za przesyłkę niestandardową. Wszytkie kształty okrągłe, trójkątne, i nieforemne obiciążane są taką dopłatą.

 

Etap 1. Użyj pudełka z tektury falistej

Jeśli tylko możliwe, używaj nowego pudełka. Im bardziej pudełko jest zużyte, tym bardziej traci swoje właściwości ochronne, co oznacza, że uprzednio używane pudełko może nie chronić przesyłki w odpowiednim stopniu.

Jeżeli musisz ponownie użyć pudełka, upewnij się, że jest ono sztywne i w doskonałym stanie, bez przebić, dziur, rozdarć lub uszkodzeń rogów i że wszystkie klapy są nienaruszone. Usuń z pudełka wszystkie etykiety i inne oznaczenia wysyłki.

Wybierz dostatecznie mocne pudełko, odpowiednie do przesyłanej zawartości. Limity wagi wydrukowane na świadectwie producenta pudełka (znajdują się na dolnej klapce większości pudełek) dotyczą przewozu towaru na paletach, a nie przewozu pojedynczej paczki w otoczeniu innych. Postępowanie zgodne z wytycznymi UPS dotyczącymi wytrzymałości pudełka pomoże zapewnić Twojej paczce odpowiednią wytrzymałość, aby odpowiednio ją chronić.


Etap 2. Zabezpiecz paczkę wewnątrz

Jest ważne , aby zapewnić odpowiednią amortyzację zawartości paczki.

Upewnij się, że każdy przedmiot jest zawinięty osobno. Artykuły kruche należy oddzielić od siebie oraz od rogów, boków, wieczka i dna pudełka.

Każdy przedmiot powinien być otoczony materiałem amortyzującym o grubości przynajmniej 3 cm i umieszczonym w odległości przynajmniej 3 cm od ścianek pudełka. Zapobiega to uderzaniu produktu o produkt oraz chroni zawartość przed uderzeniami i wibracjami, które mogą przenosić się z zewnętrznej części pudełka na zawartość.

Aby odpowiednio chronić swoją wysyłkę, użyj odpowiedniego materiału amortyzującego oraz mocnego pojemnika zewnętrznego. Upewnij się, że używasz wystarczająco dużo materiału amortyzującego i zawartość nie przesuwa się podczas potrząsania pojemnikiem.

Do nieodpowiednich materiałów amortyzujących należą np. koce, ręczniki, gazety, odzież i poduszki. Do zamortyzowania i ochrony swojej przesyłki użyj materiałów wymienionych poniżej:


Folii pęcherzykowej (z małymi i dużymi pęcherzykami)


 • Zaprojektowanej do ochrony i amortyzacji lekkich przedmiotów
 • Używanej w przypadku kilkukrotnego owinięcia i wielu warstw, w celu zapewnienia pełnej ochrony przedmiotu, szczególnie w rogach i na krawędziach

Opakowania nadmuchiwanego (poduszki powietrznej)


 • Używanego głównie jako materiał wypełniający do przedmiotów lekkich
 • Niezalecane do przedmiotów o ostrych rogach i krawędziach
 • Skrajnie wysokie lub niskie temperatury mogą wpłynąć negatywnie na możliwość zapewnienia odpowiedniej ochrony produktów przez poduszki powietrzne.

Kawałki styropianu (wypełnienie typu loose fill)


 • Używane głównie jako materiał wypełniający w przypadku lekkich przedmiotów
 • Całkowicie wypełnij pudełko kawałkami styropianu, delikatnie zamknij klapy i dokładnie uszczelnij
 • Nie używaj w przypadku cienkich lub wąskich produktów, które mogą przesunąć się w kierunku krawędzi lub ku dołowi kartonu podczas transportu
 • Zważywszy na to, że kawałki styropianu mają tendencję do przesuwania się i osiadania, zaleca się użycie materiału amortyzującego o grubości przynajmniej dwóch cali (5,08 cm) wokół zawartości
 • Zaleca się zastosowanie płaskich elementów z falistej płyty pilśniowej do oddzielania zawartości i styropianu w celu ochrony przed przemieszczaniem pomiędzy kawałkami styropianu.
 • Kawałki styropianu wytwarzają elektryczność statyczną i mogą uszkodzić urządzenia elektroniczne. W przypadku produktów elektronicznych należy użyć wypełniaczy antystatycznych. Do owinięcia przedmiotu należy użyć plastikowej torby, folii pęcherzykowej lub innego materiału, aby kawałki wypełniacza nie dostały się do miejsc, w których mogą spowodować uszkodzenie towaru.

Dostosowane pojemniki z pianki


 • Materiałami mogą być: styropian, polietylen, polipropylen lub kopolimery
 • Pojemniki powinny być dostosowane do określonych produktów

Pianka ochronna/Pianka wypełniająca


 • Pianka   wpuszczona do pudełka lub paczek, która się rozszerza i tworzy ochronną warstwę wokół zawartości
 • Musi być prawidłowo użyta i równomiernie rozmieszczona wokół zawartości
 • Ponieważ ten materiał jest oferowany w wersjach o różnej gęstości, należy wybrać najbardziej odpowiednią piankę, spełniającą wymagania związane z produktem.

Faliste wyściółki i wkładki


 • Można je dodać do paczki w celu zwiększenia wytrzymałości i ułatwienia obsługi paczki

Pognieciony papier pakowy

 • Używany głównie jako materiał do wypełniania próżni w przypadku przedmiotów o wadze lekkiej lub średniej, które nie należą do przedmiotów kruchych i są odpowiednie do takich materiałów opakowaniowych
 • Musi być dobrze pognieciony
 • Włóż przynajmniej dwa cale (5,08 cm) papieru pomiędzy zawartość a pudełko zewnętrzne


Uwaga:
 Przedmioty kruche - takie jak sprzęt elektroniczny, szkło, wyroby ceramiczne i dzieła sztuki,  wymagają odpowiedniego pakowania, aby wysyłka była bezpieczna. Paczki zawierające takie i podobne przedmioty mogą wymagać dodatkowego materiału amortyzującego i podwójnego (nadmiarowego) pudełka. 

 

 

Etap 3. Zamknij swój karton w bezpieczny sposób

Dla bezpieczeństwa przesyłki prawidłowe zamknięcie pojemnika jest tak samo ważne jak  jego prawidłowe zamortyzowanie.

Nie używaj taśmy maskującej, celofanowej, izolacyjnej, sznurka ani papieru do owijania. Zamiast tego użyj mocnej taśmy o szerokości dwóch cali (5,08 cm) lub szerszej, takiej jak te:

Samoprzylepna

 • Najłatwiejsza i najwygodniejsza w użyciu taśma
 • Wielofunkcyjna, gdyż przylega bez wody i przykleja się do różnych powierzchni oraz kształtów.
 • Przyklej trzy paski na górze i na dole pudełka. W przypadku standardowych pojemników składanych, w których klapy łączą się na środku, zaklej wieczko i dno pudełka trzema paskami taśmy, tak aby środkowe i dwa boczne łączenia były uszczelnione. W przypadku pojemników z falistej tektury, w których klapy nachodzą na siebie, zaklej wieczko i dno pudełka trzema paskami taśmy, tak aby trzy boczne łączenia były uszczelnione.
Nylonowa taśma wzmacniana

 • Użyj taśmy o wytrzymałości 60 funtów (27 kg) i szerokości co najmniej 3 cali (7,62 cm) 
 • Przyklej trzy paski na górze i na dole pudełka. W przypadku standardowych pojemników składanych, w których klapy łączą się na środku, zaklej wieczko i dno pudełka trzema paskami taśmy, tak aby środkowe i dwa boczne łączenia były uszczelnione. W przypadku pojemników z tektury falistej, w których klapy nachodzą na siebie, zaklej wieczko i dno pudełka trzema paskami taśmy, tak aby trzy boczne łączenia były uszczelnione.
 

Etap 4. Użyj odpowiednich etykiet

Aby zapewnić szybkie i sprawne doręczenie, podczas etykietowania paczki pamiętaj, że:

 • Do pełnego adresu z ulicą zawsze należy dodać kod pocztowy odbiorcy. W przypadku przesyłek międzynarodowych należy dołączyć nazwisko osoby kontaktowej, numer telefonu.
 • Należy starać się podawać adres z ulicą. Nie ma możliwości wysłania przesyłki na adres skrytki pocztowej.
 • Dołącz numer mieszkania lub segmentu, jeśli jest on potrzebny.
 • Umieść etykietę wysyłki na górze paczki. Aby uniknąć pomyłek, umieść tylko jedną etykietę adresową na paczce. Jeśli używasz paska do pakowania, umieść go po tej samej stronie paczki, co etykieta adresowa.
 • Nie umieszczaj etykiety na szwie, zamknięciu lub na taśmie uszczelniającej.
 • Usuń lub wykreśl stare etykiety lub znakowanie z używanego pudełka.
 • Zawsze dołącz swój pełny adres zwrotny łącznie z ulicą i kodem pocztowym. W przypadku przesyłek międzynarodowych należy dołączyć nazwisko osoby kontaktowej, numer telefonu i kod pocztowy.
 • Umieść kopię etykiety lub inny rodzaj identyfikatora wewnątrz paczki.


Uwaga:
 Jeśli używasz tuby pocztowej, umieść etykietę poziomo, w taki sposób, aby końcówki etykiety były skierowane w kierunku końcówek tuby i aby można było zeskanować kod kreskowy.

Uwaga: Inteligentne etykiety wytwarzane przez systemy wysyłkowe UPS WorldShip®, UPS Internet Shipping, i UPS OnLine Compatible Vendor mają kody kreskowe i kody wyznaczenia trasy pomagające zapewnić dokładne wyznaczenie trasy i natychmiastową dostawę wysyłek. Ponadto korzystanie z inteligentnych etykiet umożliwia użytkownikowi szybki dostęp do informacji na temat monitorowania i doręczenia.

 

Uwaga: Firma UPS nie zapewnia specjalnej obsługi w przypadku paczek oznaczonych jako "Kruche" (np., strzałki "DO GÓRY" lub oznaczenia "Tą stroną do góry") lub jakichkolwiek podobnych oznaczeń. 

 

 

ul. Królewska 51, 30-081 Kraków, tel. 12 307 74 44, mbe005@mbe.pl

Copyright © MBE, Realizacja: Strony Hyh.pl